CHRÍPKA – PRÍZNAKY, AKO DLHO TRVÁ A AKO SA CHRÁNIŤ
“To nič nie je, len nejaká chrípôčka.” Niečo také v spojení s pravou chrípkou určite nebudete počuť. Chrípka človeka pekne skolí a ako takú ju nie je možné brať na ľahkú váhu. Najčastejší výskyt chrípky býva v zimnom období od decembra do marca, kedy väčšiu či menšiu každoročnú chrípkovú epidémiu zasiahne len na Slovensku státisíce ľudí. Ako dlho trvá chrípka, čím je nebezpečná, aký je rozdiel medzi chrípkou a virózou a ako sa najlepšie chrániť?
7 minút čítania
Chrípka A, chrípka B a chrípka C
Chrípka je vírusová infekcia. Chrípkových vírusov existujú hneď 3 druhy a všetky patria do čeľade RNA vírusov Orthomyxoviridae. Medzi sebou sa líšia premenlivosťou i závažnosťou vyvolaného ochorenia:
- Chrípkové vírusy A sú zo všetkých druhov chrípky tie najpremenlivejšie, a preto dokážu vyvolať najväčšie epidémie. Unikajú totiž imunite a môžu vyvolať ochorenie každý rok. Ako je to možné? Na ich povrchu sa premieňa proteín hemaglutinín označovaný ako H. U človeka sa objavuje 6 jeho typov, existuje ich ale celkom 16. Ďalej sa mení enzým na povrchu vírusu neuraminidáza označovaná ako N. U človeka sa objavujú 2 typy, celkovo je známych typov 9. Odtiaľ pochádza značenie chrípok ako H1N1, H5N1 a pod. Zo všetkých 3 druhov chrípky typ A vyvoláva najzávažnejší priebeh ochorenia. Tento vírus dokáže vyvolať aj chrípku u zvierat, čo tiež zvyšuje riziko vzniku nových mutácií chrípkového vírusu
- Chrípkové vírusy B nevyvolávajú také závažné epidémie ako typ A. Priebeh vírusovej infekcie vyvolanej chrípkou typu B ale môžu sprevádzať aj tráviace problémy – bolesť brucha, hnačka a zvracanie. V tejto súvislosti sa potom hovorí o črevnej chrípke.
- Chrípkové vírusy C sa nevyskytujú tak často v porovnaní s typmi A a B. Vďaka malej premenlivosti po prekonaní chrípky C v detstve zostáva dostatočná imunita a u dospelých sa tento typ chrípky prakticky neobjavuje.
Prenos chripky
Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie. Prenáša sa kvapôčkami pri kašli alebo napríklad pri rozprávaní. Vírusy chrípky môžu ale ulpievať tiež na predmetoch, preto sa dá nakaziť aj tým, že si siahnete na tvár do oka alebo na ústa po podaní ruky s chorou osobou alebo po siahnutí na kľučku, ktorou si pred vami otvoril rovnaké dvere chorý človek.
Inkubačná doba chrípky trvá 1–4 dni, po nej sa už začnú prejavovať v celej svojej sile prvé príznaky chrípky. Pokiaľ ochorenie prebieha bez komplikácií, symptómy chrípky pretrvávajú 4–7 dní. Po týždni choroby ale ešte nie je úplne vyhrané, do úplného doliečenia a odznenia únavy môžete potrebovať ešte ďalší týždeň alebo dva.
Ako dlho som s chrípkou infekčný?
Odhaduje sa, že dospelý človek môže chrípku šíriť od prepuknutia príznakov prvých 5 dní ochorenia. U ľudí so zníženou imunitou alebo s ťažším priebehom však táto doba môže byť dlhšia. Výrazne dlhšie chrípkové vírusy rozširujú aj deti.
Príznaky chrípky
Pri chrípke príznaky nastúpia veľmi razantne. Typická je zimnica a vysoká horúčka niekedy dosahujúca až 41°C a veľmi dráždivý suchý kašeľ. Chrípka človeka úplne vyradí z bežného tempa, obvyklá je totiž silná bolesť svalov a kĺbov, únava a schvátenosť a tiež bolesť hlavy a bolesť očí alebo za očami. Naopak pri chrípke nebýva výrazná bolesť v krku ani nádcha. Občas sa ale chrípka podpíše aj na trávenie, najčastejšie vyvolá hnačky. Pokiaľ sa niekto domnieva, že má chrípku bez teploty, pravdepodobne pôjde len o klasické prechladnutie. Nasledujúca tabuľka porovnáva typické príznaky chrípky a prechladnutia.
Chripka |
Prechladnutie |
|
začiatok ochorenia |
náhly z plného zdravia |
postupný |
únava |
výrazná |
mierna |
telesná teplota |
zimnica, vysoké horúčky |
len mierne zvýšená alebo bez teploty |
silná, často bolesť za očami, niekedy až svetloplachosť |
mierna |
|
bolesti tela |
silné bolesti svalov a kĺbov |
nie sú, alebo veľmi mierna |
bolesť v krku |
nie je obvyklá |
obvyklá, má rôznu intenzitu |
nádcha |
nie je obvyklá, mierne príznaky sa môžu rozvinúť neskôr |
typický príznak |
kašeľ |
intenzívny, suchý a dráždivý |
suchý kašel čoskoro prechádzajúci v produktívny |
tráviace ťažkosti |
môžu sa objaviť hnačky alebo nevoľnosť |
nie sú obvyklé |
Chrípka a Covid-19
Vírusovým ochorením, ktoré môže byť zamenené s chrípkou, je aj koronavírusová infekcia. . V oboch prípadoch sa objavujú horúčky, únava a suchý kašeľ. Menej častým príznakom oboch viróz sú zažívacie problémy a nádcha. U chrípky sú oproti kovidu intenzívnejšie bolesti tela bolesť za očami. Koronavírus má oproti tomu špecifické prejavy ako stratu chuti a čuchu, vyrážku alebo tzv. covidové prsty u detí. Závažným príznakom, ktorý sa u Covidu-19 rozvíja, je dýchavičnosť. U chrípky pacienti dýchavičnosťou netrpia, pokiaľ v dôsledku chrípky nedôjde k rozvoju zápalu pľúc.
Komplikácie a riziká chrípky
Závažné vírusové ochorenie oslabí celý organizmus. Ľahko potom môže predovšetkým u rizikových pacientov dôjsť k rozvoju závažných až život ohrozujúcich komplikácií:
- bronchitida a zápal pľúc,
- zápal srdcového svalu,
- zápal obličiek,
- zápal pohrudnice,
- zápal cerebrospinálnych blán.
Najčastejšie u detí sa v nadväznosti na chrípku rozbehne zápal stredného ucha alebo zápal dutín zápal dutín, tieto komplikácie sa ale nemusia vyhnúť ani dospelým.
Koho ohrozuje závažný priebeh chrípky?
Chrípka je často vnímaná ako banálna respiračná infekcia. To, že chrípkovému ochoreniu na Slovensku ročne podľahne aj okolo 800 ľudí, ale hovorí o opaku. Chrípka je obzvlášť nebezpečná pre staršie osoby a ľudí s chronickými ochoreniami, pre tehotné ženy a tiež pre deti.
Chrípka u starších ľudí pacientov s chronickými chorobami
U starších ľudí keď sa telo stretáva s dlhodobým ochorením (diabetes, ochorenie sleziny, imunosuprimovaní pacienti, obézni pacienti), je imunita oslabená. Chrípka preto má ťažší priebeh. Osoby staršie ako 65 rokov a seniori rovnako ako pacienti s chronickými ochoreniami sú tiež viac ohrození komplikáciami chrípky.
Chrípka v tehotenstve
Aj keď to nie je na prvý pohľad zrejmé, imunita u tehotných žien je prirodzene utlmená. V tehotenstve je preto budúca mamička tiež ohrozená ťažším priebehom chrípky a jej komplikáciami. Problém je aj v typickom prejave chrípkového ochorenia, ktorým je vysoká horúčka. Pre vyvíjajúce sa bábätko je horúčka veľmi nebezpečná, na začiatku tehotenstva môže zapríčiniť vznik vývojových vád, na konci tehotenstva zase vyvolať predčasný pôrod.
.
Chrípka u detí
Deti s chrípkou okrem vysokých horúčok častejšie ako dospelí trpia aj niektorými jej komplikáciami. Typicky sa v súvislosti s chrípkou u dieťaťa rozbehne bolesť uší v dôsledku zápalu stredného ucha. Rovnako je u detí častým následkom chrípky zápal prínosových dutín (sinusitída).
Lieky na chrípku
Špecifické lieky na chrípku – antivirotiká – sú podávané iba pacientom, ktorí majú vysoké riziko rozvoja s chrípkou spojených komplikácií a ťažkého priebehu chrípky. Limitáciou týchto liekov na chrípku je, že musia byť podané na začiatku ochorenia. Po viac ako 48 hodinách od prepuknutia príznakov môžu byť už neúčinné. Zároveň ide o lieky, ktoré môžu mať závažné nežiadúce účinky.
Symptomatická liečba chrípky
S chrípkou rovnako ako s ďalšími vírusovými chorobami si musí vaša imunita poradiť. Čo na chrípku ale môžete vziať, sú lieky na zvládnutie jej symptómov. Určite využijete lieky na zrážanie horúčky. Vysiľujúci dráždivý kašeľ bez hlienov zastavíte antitusikami. Ak sa spustí nádcha, čistite nos pomocou morskej vody, od upchatého nosa uľavia aj kvapky a spreje s dekongescentom.
Prejsť na kategóriu ,,Lieky na chrípku a prechladnutie''
Pri chrípke je nevyhnutnou súčasťou liečby odpočinok. Zostaňte doma v posteli, doprajte si teplo, pokoj a veľa teplého čaju.
Jedným zo sprievodných symptómov chrípky je strata chuti do jedla. Keď máte horúčky, ste vyčerpaní a možno vám je ešte zle od žalúdka, nedá sa tomu rozhodne čudovať. Aby ste mali dostatok energie sa s chrípkou pobiť, potrebujete sa ale kvalitne stravovať. Ideálne je preto vyberať si ľahké jedlá obsahujúce dostatok bielkovín napríklad chudé mäso. Klasické ľahké prílohy ako ryža alebo zemiaky vám k tomu dodajú sacharidy potrebné ako zdroj energie. Nesmie k nim chýbať ani zelenina, ktorá je spolu s ovocím dôležitým zdrojom vitamínov a minerálov. Skvelé sú aj mäsové a zeleninové vývary, s ktorými do tela dostanete ako bónus veľa vody. Pri horúčke ste jej veľmi vypotili, navýšte preto pitný režim o bylinkové čaje a tiež o minerálky, ktoré nahradia minerálne látky stratené pri nadmernom potení.
Kedy s chrípkou k lekárovi
S chrípkou by lekára mali vyhľadať všetky rizikové skupiny pacientov, teda starší ľudia, tehotné ženy a ženy do 14 dní po pôrode, malé deti do 2 rokov a pacienti s chronickým ochorením. S návštevou lekára neotáľajte ani pri prejavení niektorých závažných symptómov:
- dýchavičnosť (tj subjektívny pocit, že sa chorému nedostáva dosť kyslíka),
- bolesť na hrudi,
- premodralé pery alebo končeky prstov (cyanóza),
- vysoké horúčky až 40 °C, ktoré sa nedarí znížiť,
- horúčka nad 38 °C pretrvávajúca 3 dni,
- bolest ucha,
- symptómy chrípky sa nelepšia dlhšie ako 7 dní.
Prevencia chrípky
Ako sa chrániť pred takou nákazlivou vírusovou chorobou, akou je chrípka? Dôležitá je umývať si starostlivo ruky a zbaviť sa zlozvykov ako je mimovoľné siahanie na tvár. Ďalej je vhodné časté vetranie alebo používanie jednorazových uterákov. Už pred začiatkom chladných mesiacov začnite posilňovať svoju imunitu. Ťažší priebeh chrípky postihuje aj fajčiarov. Najúčinnejším nástrojom v prevencii chrípky je ale stále očkovanie.
Očkovanie proti chrípke
Chrípkové vírusy sú premenlivé, preto po prekonaní chrípky môžete znova ochorieť novým variantom vírusu. Z toho dôvodu Svetová zdravotnícka organizácia výskyt variantov chrípkových vírusov sleduje a na chrípkovú sezónu vyberá aktuálne varianty, na ktoré sa následne vyrába očkovacia látka.
Očkovanie proti chrípke chráni pred ťažkým priebehom choroby aj v prípade, že ochoriete iným variantom vírusu, než je presne tá očkovaná. Očkovanie je však potrebné stihnúť aspoň v 14-dňovom predstihu pred úderom chrípkovej vlny, aby si imunita stimulovaná očkovacou látkou vyrobila dostatok protilátok. Ideálnym obdobím na očkovanie na chrípku je preto október a november. Očkovanie je odporúčané všetkým rizikovým pacientom vrátane žien plánujúcich tehotenstvo a tehotných od 2. trimestra a dojčiacich matiek. Deti môžu byť očkované od 6 rokov.
Viac informácií sa dozviete v našom článku.
Prejsť na článok,,Očkovanie proti chrípke – oplatí sa?''
Lieky na chrípku a prechladnutie Bezkontaktné teplomery
Autor : Petra Večeřová
ZDROJE
- Chřipka. EVROPSKÝ INFORMAČNÍ PORTÁL O OČKOVÁNÍ [online]. [cit. 2023-09-22]. Dostupné z: https://vaccination-info.eu/cs/informacni-listy-o-onemocnenich/chripka
- Chřipka: diagnóza a léčba. NZIP [online]. [cit. 2023-09-22]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1111-chripka-diagnoza-a-lecba
- NOVOTNÝ, Pavel; HEDLOVÁ, Dana. Chřipka a její komplikace.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
PARALEN Grip chrípka a nachladnutie 24 tabliet
Skladom v e‑shope
7,29 €
THERAFLU Forte chrípka a kašel horúci nápoj 10 ks
Skladom v e‑shope
12,69 €
LIVSANE Bezdotykový infračervený teplomer digitálny 1 kus
Skladom v e‑shope
39,99 €
NUROFEN Sirup pre deti s príchuťou jahoda 200 ml
Skladom v e‑shope
11,39 €
GENERICA Healsea rescue hypertonický nosový sprej 20 ml
Skladom v e‑shope
5,99 €
Súvisiace otázky z poradne
-
09. 12. 2022
Suchy drazdivy kasel
Dobry den, prosim Vas je Kaloba sirup vhodny aj pri suchom drazdivom kasli? Dakujem.
-
13. 01. 2023
Nádcha na začiatku tehotenstva
Dobrý deň prajem, chcela by som sa opýtať, práve som zistila, že som tehotná a trápi ma nádcha aj kašeľ. Kúpila som si zatiaľ morskú vodu v spreji do nosa a pastilky s lisajnikom čo mi odporučili v lekárni. Chcem sa spýtať či mi môžete poradiť čo ešte je vhodne. Mozem na začiatku tehotenstva sa nahrievat s lampou či inhalovať? Bojim sa, aby som bábätku takto na začiatku nejako neublížila. Ďakujem pekne za odpoveď.
-
27. 03. 2023
Hnačka pri chrípke u malého dieťaťa
Dobrý deň chcem sa spýtať aké lieky na hnačku môže dcéra, V máji bude mať 2 roky.. teraz dostala chrípku kde jej podávam nurofen a striedam Paralen čapíky+ ešte užíva Junior angin od bolesti hrdla ale dostala hnačku a neviem aké voľnopredajné lieky by mohla ... ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Kaloba má antiinfekčné, imunomodulačné, antioxidačné, protizápalové a mukokinetické účinky. Používa sa na liečbu akútnych respiračných ochorení a kašľa. Po odoznení príznakov ochorenia sa pokračuje v užívaní lieku ešte niekoľko dní, aby nedošlo k recidíve. Trvanie liečby nesmie presiahnuť 3 týždne. Najúčinnejšia je ak sa používa do 12-24hodín.
Ak Vás suchý dráždivý kašeľ trápi dlhodobejšie, vhodnejšie bude užiť liek na kašeľ ROBITUSSIN Antitussicum sirup 100 ml upokojuje a kontroluje suchý, dráždivý kašeľ. Užíva sa 7,5 ml každé 4 hodiny.
Prajem skoré uzdravenie.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77