BOLESŤ KRÍŽOV – PREČO VZNIKÁ A AKO SA JEJ ZBAVIŤ?
Takmer každý už aspoň raz v živote zažil tú nepríjemnú náhlu bolesť v dolnej časti chrbta. Pre väčšinu ľudí ide iba o dočasný jav, ktorý do niekoľkých dní či týždňov zmizne. Štvrtina všetkých prípadov bolesti krížov je ale chronická a môže vážne znepríjemňovať každodenný život. Máte problémy s bolesťou krížov? Zistite, čo ju spôsobuje, ako si s ňou
10 minút čítania
Čo nás bolí, keď nás bolia kríže?
Spodná časť chrbta, nazývaná aj kríže alebo krížová oblasť, je tvorená iba z piatich stavcov. Toto miesto si predstavte ako most, ktorým sa spája chrbtica s panvou a musí uniesť váhu celej hornej polovice tela. Kríže to nemajú vôbec ľahké. Každý deň musia okrem nosenia veľkej váhy vykonávať širokú škálu pohybov, ako je napríklad ohýbanie, krútenie alebo predkláňanie.
Bolesti krížov môžu trvať niekoľko dní, ale aj rokov a majú rôzny pôvod. Pri náhlych akútnych bolestiach väčšinou ide o natiahnutie alebo preťaženie svalov v krížovej oblasti. V horších prípadoch, ktoré sa ťažšie diagnostikujú a liečia môže ísť o problémy s medzistavcovými platničkami, artritídou alebo dokonca karcinómom na chrbtici.
Aké typy bolestí krížov poznáme?
Podľa dĺžky trvania rozdeľujeme bolesť krížov na:
- Akútna bolesť krížov - tento typ bolesti má náhly nástup a väčšinou netrvá dlhšie ako 6 týždňov. Takáto bolesť je často spojená s nejakým zranením, či preťažením spodnej časti chrbta. Ide o varovný signál nášho tela, že niečo sme nespravili správne alebo zaťažujeme kríže nesprávne- napríklad prenášanie ťažkých predmetov alebo časté vytáčanie do neprirodzených polôh. Akútne bolesti krížov sú spôsobené poškodením alebo natiahnutím svalov, väzov alebo medzistavcových platničiek. Ak ide o poškodenie svalov alebo väzov, je aj rýchlosť hojenia oveľa rýchlejšia ako v prípade hojenia platničiek.
- Subakútna bolesť krížov - je „medzistanicou“ medzi akútnou a chronickou bolesťou. Ide o bolesť trvajúcu 6 týždňov až 3 mesiace. Takáto bolesť tela už nie je považovaná za fyziologickú (normálnu) reakciu tela na zranenie alebo poškodenie tkaniva. Pozornosť a návštevu lekára vyžaduje, ak nedochádza k zlepšeniu príznakov ani po dodržiavaní režimových a farmakologických opatrení.
- Chronická bolesť krížov - pri tomto type bolesti by ste mali spozornieť. Ide o bolesť trvajúcu dlhšie ako 3 mesiace a väčšinou nereaguje na bežnú liekovú terapiu ani režimové opatrenia. Ak vás trápi bolesť krížov dlhšie ako 3 mesiace, mali by ste určite navštíviť lekára, aby bolo vykonané dôkladné lekárske vyšetrenie a cielená terapia podľa príčiny bolesti.
Podľa príznakov rozdeľujeme bolesť krížov na:
- Tupá bolesť - takáto bolesť je neustupujúca, lokalizovaná v spodnej oblasti chrbta a zmena polohy zvyčajne neovplyvňuje intenzitu bolesti. Príčiny takejto bolesti môžu byť napríklad menštruačné kŕče, nesprávne zaťažovanie chrbta, problémy s obličkami.
- Ranná stuhnutosť - tento typ bolesti je najhorší hneď ráno po prebudení a zlepšuje sa počas dňa. Ranná stuhnutosť v oblasti krížov je spôsobená zníženým prietokom krvi v tejto oblasti, čo sa zlepší po zvýšení cirkulácie v krížoch počas dňa.
- Náhla bolesť po úraze - špecifická bolesť spôsobená traumou (úrazom)v oblasti krížov. Ide o natiahnuté alebo roztrhnuté svalstvo, väzy alebo poškodené platničky či stavce.
- Ostrá bodavá bolesť - tento typ bolesti sa mení s meniacou sa polohou tela. Ide o bolesť, ktorá vystreľuje do tejto oblasti len v určitej polohe tela prípadne pri určitom pohybe. Najčastejšou príčinou bodavej bolesti chrbta je problém s nervovou sústavou. Ak dochádza k posunom stavcov v driekovej oblasti, môže dôjsť k pricviknutiu alebo zúženiu nervového zakončenia, čo spôsobuje ostrú bolesť.
- Svalové kŕče alebo napätie v krížovej oblasti - dochádza k stuhnutí svalov v tejto oblasti. Tento typ bolesti dobre odpovedá na suché teplo a lieky, ktoré uvoľňujú svalstvo.
- Špecifická ostrá bolesť v boku (po stranách spodnej časti chrbta) – na ľavej alebo pravej strane - náhla, veľmi silná bodavá bolesť v boku, ktorá často vyráža až do slabín a dolnej časti brucha sa spája s obličkovými kameňmi. Takáto bolesť je špecifická v tom, že sa zintenzívňuje a častokrát je spájaná s ťažkosťami s močením a je prítomná aj krv v moči, prípadne moč mení svoju farbu na ružovú, červenú a hnedú. V takomto prípade treba okamžite vyhľadať lekára.
Aké sú najčastejšie príčiny bolesti krížov?
Bolesť krížov sa veľakrát spája s pribúdajúcim vekom. Niekedy je však opak pravdou a táto nepríjemná bolesť môže vplyvom nesprávnych cvičebných návykov alebo zlého držania tela potrápiť aj mladé generácie.
Príčiny súvisiace s pohybovým aparátom:
- Nesprávne držanie tela
- Dlhé zotrvanie v jednej polohe (státie, sedenie, ležanie)
- Obezita
- Psychická záťaž a stres
- Ploché chodidlá
- Úraz
- Zápal stavcov
- Nádory na chrbtici
- Nesprávne vykonaný pohyb s ťažkým predmetom
- Degeneratívne zmeny napr. Osteoartróza
- Problémy s platničkami – platničky sa môžu vyduť zo svojej polohy na chrbtici, môžu sa tiež roztrhnúť alebo sa vekom stávajú plochejšími, čo môže spôsobovať bolesti
- Tlak na ischiatický nerv – špecifický typ bolesti, kedy dochádza k tlaku na ischiatický nerv a bolesť častokrát vystreľuje až do nôh
Príčiny, ktoré nesúvisia s pohybovým aparátom:
- Gynekologické ťažkosti – bolestivá menštruácia
- Tehotenstvo – k ťažkostiam dochádza najmä v druhom a treťom trimestri, čo je spôsobené zvyšujúcou sa hmotnosťou plodu a maternice a tlakom na krížovú oblasť
- Ochorenia obličiek
- Ochorenia tráviaceho traktu
- Zmeny počasia
- Fajčenie a alkohol
Aké sú rizikové faktory vzniku bolesti krížov?
Tak, ako pri každom ochorení alebo príznaku ochorenia, niektorí ľudia sú viac náchylní na bolesť krížov v porovnaní s inými. Medzi rizikové faktory bolesti krížov patrí:
- Vek nad 30 rokov - s pribúdajúcim vekom dochádza k opotrebovávaniu medzistavcových platničiek, čo môže spôsobovať bolesť alebo stuhnutosť chrbtice.
- Nadváha a obezita - ľudia s BMI vyšším ako 25, ktorí majú nadváhu a obezitu majú vyššie riziko bolesti chrbta ako ľudia, ktorí netrpia nadváhou. Vyplýva to z faktu, že vyššia hmotnosť vytvára väčší tlak na kĺby a platničky, tie sa skôr opotrebujú, čo môže spôsobovať bolesti chrbta a aj krížov.
- Oslabené brušné svalstvo - možno ste nevedeli, že aj brušné svalstvo vytvára oporu vašej chrbtici. Ak máte oslabené brušné svaly, stavce nemajú dostatočnú oporu, čo môže spôsobovať bolesti.
- Nezdravý životný štýl - existuje množstvo štúdii, ktoré zistili, že ľudia, ktorí majú nezdravý životný štýl, pijú veľa alkoholu a fajčia majú vyššie riziko bolestí krížov.
- Psychické problémy - častokrát sa stáva, že ľudia ktorí trpia depresiami popisujú ako jeden z príznakov aj bolesti krčnej chrbtice a krížov. Neexistuje však spojitosť medzi tým, že by depresie spôsobovali bolesti chrbta. Ide skôr o to, že psychické napätie spôsobuje stuhnutosť svalov v krížovej a krčnej oblasti.
- Fyzicky náročné povolanie alebo záľuby - práca, ktorá si vyžaduje časté zohýbanie, zdvíhanie alebo prekladanie ťažkých predmetov zvyšuje riziko opotrebovanie platničiek alebo zranenia chrbta.
Ako prebieha diagnostika bolesti krížov?
Existuje viacero metód na správnu diagnostiku príčiny bolesti krížov. Základom je správna rodinná, osobná a zdravotná anamnéza, preto väčšina vyšetrení spodnej časti chrbta začína položením zopár otázok:
- Viete mi opísať svoju bolesť?
- Ako dlho máte bolesti?
- Aké silné sú bolesti? (na stupnici od 1 do 10)
- Kde presne vás bolia kríže?
- Čo ste robili, keď vás začali bolieť kríže?
- Má pohyb alebo teplo vplyv na bolesť?
Po zodpovedaní týchto základných otázok nasleduje kompletné vyšetrenie chrbtice, kde lekár fyzicky skontroluje chrbticu a držanie tela. Potom môže lekár odporučiť špeciálne vyšetrenia na kontrolu zranení alebo posúdenie zdravia chrbtice. Tieto testy zvyčajne zahŕňajú:
- RTG chrbtice
- Krvné testy
- Vzorky moču (pri podozrení zápalu, alebo poškodenia obličiek, prípadne sa vylúči prítomnosť obličkových kameňov)
- MRI chrbtice
- CT sken chrbtice
- EMG – elektromyografia – prístroj vie zhodnotiť funkciu nervovej sústavy v danej oblasti
Kedy treba navštíviť lekára?
Vyhľadajte lekára, ak:
- Sa bolesť krížov nezlepšuje alebo neustupuje ani po 5 dňoch dodržiavania režimových opatrení a medikamentóznej liečby
- Je bolesť v krížoch taká silná, že neviete vykonávať bežné každodenné aktivity
- Stal sa vám úraz chrbtice a bolesti v krížoch neustupujú, ale sa naopak zhoršujú
- Sa objaví mravčenie alebo necitlivosť v nohách
- Je okrem bolesti krížov prítomná aj bolesť pri močení alebo má moč tmavšiu farbu
- Máte okrem bolesti krížov aj zvýšenú teplotu, zimnicu alebo zvraciate a je vám nevoľno
Ako si poradiť s bolesťou krížov?
Bolesť krížov určite občas potrápi každého z nás. Najčastejšie nejde o závažný stav, a preto je možné takúto bolesť zmierniť odpočinkom, suchým teplom alebo liekmi.
1. Lieky
- Protizápalové lieky - najčastejšou voľbou pri domácej liečbe sú voľnopredajné lieky proti bolesti a zápalu napr. S obsahom diklofenaku, ibuprofénu, naproxénu. Takéto lieky sa môžu používať v perorálnej ale aj topickej forme čiže na kožu. V súčasnosti existuje veľké množstvo rôznych náplastí a gélov, ktoré dokážu boľavým krížom priniesť úľavu.
- Lieky na podporu zdravia nervovej sústavy - veľakrát sa pretrvávajúca bolesť chrbta spája s poškodením nervov krížovej oblasti. Lekári a farmaceuti preto pri pretrvávajúcej alebo poúrazovej bolesti krížov často odporučia aj lieky na podporu zdravia nervovej sústavy, ktoré väčšinou obsahujú vysoké dávky vitamínov skupiny B. Veľmi prospešný je liek Milgamma N alebo Neuromultivit, ktoré obsahujú presne vybrané vitamíny skupiny B na obnovu a výživu nervov.
- Lieky na uvoľnenie svalstva - sa používajú hlavne pri tupej bolesti krížov a stuhnutých svaloch. Najpredávanejší voľnopredajný prípravok na uvoľnenie svalstva je guajacuran, ktorý okrem uvoľnenia svalov aj uspáva, čo vás udrží oddychovať v posteli.
- Doplnková starostlivosť - vo forme magnézia, ktoré prispieva k správnej funkcií svalstva aj nervového systému.
2. Suché teplo - suché teplo zvyšuje prietok krvi v bolestivej oblasti. Veľmi obľúbené sú napríklad hrejivé alebo kapsaicínové náplasti.
3. Fyzioterapia - vynikajúcim liečebným prostriedkom je aj fyzioterapia, kde sa pod dohľadom skúseného fyzioterapeuta naučíte množstvo cvikov, ktoré posilnia vaše chrbtové a brušné svalstvo a uľavia od bolesti krížov.
Zdroje:
1.Hoy D, Brooks P, Blyth F, Buchbinder R. The Epidemiology of low back pain. Best Pract Res Clin Rheumatol. 2010 Dec;24(6):769-8, [cit. 2025-03-28].
2. World Health Organization (WHO). Low Back Pain. Last updated 6/19/2023. Accessed 8/13/2024, [cit. 2025-03-28]. Dostupné z: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/low-back-pain
3. "Low Back Pain: Symptoms, Causes, and Treatment" [online]. Spine-Health. [cit. 2025-03-28]. Dostupné na: Lower Back Pain Symptoms, Diagnosis, and Treatment | Spine-health
4. Redakcia portálu etabletka.sk. Bolesť krížov môže mať viacero príčin. Čo by ste mali vedieť a ako si s nepríjemnou bolesťou poradíte? 2025. [online] [cit. 28-3-2025] Dostupné z : https://etabletka.sk/bolest-krizov-jej-priciny-a-liecba-co-by-ste-mali-vediet/
Zdieľajte tento článok

Súvisiace produkty
IBALGIN Rapidcaps 400 mg 30 kapsúl
Skladom v e‑shope
6,09 €
5,29 €
VOLTAREN Rapid 25 mg pre rýchlu uľavu od bolesti 20 kapsúl
Skladom v e‑shope
7,89 €
6,86 €
LIVSANE Magnézium 500 mg 20 šumivých tabliet
Skladom v e‑shope
5,99 €
FLECTOR Gél 100 g
Skladom v e‑shope
8,39 €
CAPSICOLLE Kapsaicínová hrejivá náplasť 12 x 18 cm 1 kus
Skladom v e‑shope
1,89 €
DOLGIT krém 150 g
Skladom v e‑shope
9,49 €
HIMALAYA Rumalaya gel 50 g
Skladom v e‑shope
6,99 €
NALGESIN S 30 tabliet
Skladom v e‑shope
8,89 €

Súvisiace otázky z poradne
-
24. 05. 2022
Ktorý liek je vhodný pri bolesti krížov v tehotenstve?
Dobrý deň ,
Som v 20tt prosím čo si môžem dať od bolesti keď má strašne bolia kríze ? Nebolia má stále zvyknem si prikladať nahriaty vankúš
Ďakujem za radu
-
12. 04. 2023
bolesť krížov
Bolesť v dolnej časti chrbta , pretrváva 2 týždne , chcem liek , ktorý aj lieči , nie len tlmí bolesť. Milgama , alebo Milgama N ? Aký je v tom rozdiel ? Či je aj na predpis od lekára a koľko sa dopláca , keď je recept . Jedná sa o 100 kapsúl balenie lieku. Ďakujem za Vašu odpoveď . S pozdravom

Súvisiace články

Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Bežné protizápalové gély ( Veral, Volatren, Ibalgin) sa v priebehu prvého a druhého trimestra gravidity nemajú podávať, ak to nie je nevyhnutné. Len zo závažných dôvodov (naordinovanie od lekára) a nie na veľké plochy ani dlhodobo. Počas tretieho trimestra gravidity sa nesmú použiť vôbec. Uprednostnite skôr homeopatickú masť TRAUMEEL S 50 g. Masť sa nanáša ráno a večer. Podľa potreby sa môže aplikovať častejšie, prípadne sa postihnuté miesto môže prekryť obväzom. Po ústupe ťažkostí sa masť nanáša zriedkavejšie. Pre zriedené homeopatické substancie, ktoré obsahuje tento liek, nie sú známe žiadne škodlivé účinky na tehotenstvo a laktáciu. Masť sa však nesmie nanášať na veľké plochy.
Krátkodobo si môžete od bolesti dať aj Paralen. Má byť použitá minimálna účinná dávka po čo najkratšiu dobu a s najnižšou možnou frekvenciou.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77